
Tallinna Linnatranspordi AS jätkab läinud aastal alustatud muusikatrammide projekti ja saadab neljapäeval, 21. märtsil kell 11.00, Kadrioru luigetiigi lähistel asuvalt rööbasteelt liinile legendaarse laulja ja näitleja Georg Otsa mälestuseks nimetatud trammi.
Tallinna Linnatranspordi AS juhatuse esimehe Deniss Boroditši sõnul ei vaja Georg Otsa nimi pikemat tutvustamist. „Georg Otsal on kaalukas roll Eesti muusikateatri ajaloos, tema loomingut mäletatakse hästi nii Venemaal kui Soomes. On iseloomulik, et ka nooremad põlvkonnad, kes sündinud aastaid peale suure laulja lahkumist, on temast kuulnud. Ta on saanud legendiks, mis kestab üle aegade,“ lisas Boroditš.
TLT AS Trammiteenistuse direktor Andres Vään selgitas, et juba muusikatrammide projekti alustades, saadi inimestelt ettepanekuid nimetada üks trammidest armastatud laulja auks. „Ootasime Georg Otsa sünniaastapäeva, et see enesestmõistetav soov reaalsuseks muuta,“ ütles Vään.
Tallinna Linnatranspordi ASile on nimeliste trammide liinile saatmine pikem traditsioon ja Georg Otsa mälestustramm järjekorras juba kuues. Alates läinud aasta septembrist on igal kuul saadetud liinile üks muusikatramm, mis on saanud nimed Neeme Järvi, Anne Veski, ansambel Smilersi, lõõtsamaestro Heino Tartese ja vabaduslauliku Alo Mattiiseni järgi. Lisaks muusikatrammidele, sõidab Tallinnas kuus retrotrammi, mis on nimetatud Eestile oluliste riigimeeste ja sõjaväelaste järgi. 20 kaasaegset CAF trammi kannavad populaarseid naisenimesid.
Tallinna Linnatranspordi AS otsustas anda muusikute nimed kaheteistkümnele KT-6 trammile, mille kaasajastamisse investeeriti 2016.-2018. aastal 10,8 miljonit eurot.
Tramm liinile saatmine algab Georg Otsa sünniaastapäeval, 21. märtsil kell 11.00, Kadrioru luigetiigi lähistel asuva rööbastee naabruses. Pidulikul sündmusel osalevad Georg Otsa lähedased ning sõbrad, samuti Tallinna linna ja TLT ASi esindajad. Laule Georg Otsa repertuaarist esitab Rene Soom, teda saadab pianist Margus Kappel. Oodatud on kõik suure laulja talendi austajad.
Trammi teabeaknalt võib lugeda: Harva kohtuvad andekus, töökus ja südametarkus ühes inimeses nii heldelt nagu Georg Otsas. Temast sai legend, mille tähendus kestab üle aegade. Laulja, näitleja ning tegusa loomingulise isiksusena köitis Georg Ots publikut koduses Eestis, Venemaal, Soomes ja mujalgi. Tema repertuaari kuulusid nõudlikud ooperiaariad, aga ka lihtsad rahva südamesse lauldud viisid. Temast vaimustuti nii Moskva Suures Teatris kui ka koduses Estonias.
Georg Ots polnud üksnes artist, kelle repertuaari kuulus üle 500 laulu 20 eri keeles ning kes mängis 30 aasta jooksul teatris üle seitsmekümne rolli, vaid karismaatiline isiksus, kes suutis trotsida ajastu ahistavaid olusid, jäädes ka oma kuulsuse tipul tagasihoidlikuks, sõbralikuks ja mõistvaks.
Ligi pool sajandit on möödunud päevast, mil Georg Ots laulis koduteatri laval oma viimase aaria, ent tema erakordse baritoni kaja pole vaikinud. Nimiosa Rubinšteini „Deemonis“, Papageno Mozarti „Võluflöödis“, Rigoletto ja Germond Verdi meistriteostes ning Don Quijote Leighi muusikalis „Mees La Manchast“ on rollid, mis elavad edasi muusikateatrit hindava publiku mälestustes ja mälestuste mälestustes. Siiani vaimustutakse kunagisest kultusfilmist „Mister X“, mille Georg Ots peaosalisena miljonite südameisse laulis, ning meenub tema kehastatud Balthasar Russowi kuju filmist „Kolme katku vahel“. Vennasrahva soomlaste jaoks algab aga Eesti Otsa esitatud „Saaremaa valsist“.
Inimlik, vahetu, lihtne – sellisena meenutavad kaasaegsed suurt lauljat ja näitlejat, kes elas muusikale, teatrile, Eestile. Georg Otsa taolised maailmahääled kõlavad igavesti mitte üksnes salvestuste taasesitustes, vaid ka helinas, mis elab igavesti kuulajate südameis.